Welcome to our website! We work for you

پرواز بزرگترین هواپیمای خورشیدی مدیون نیکل

نیکل در پیشرفت تکنولوژی امروز بسیار نقش مهمی دارد. یکی از کاربرد های جدید استفاده گسترده در باطری های خورشیدی است در این بخش کاربرد نیکل در این فن آوری توضیح داده می شود.

نیکل و کاربرد آن در هواپیماهای خورشیدی

سولار ایمپالس۲

سولار ایمپالس (SI2) با پرواز روزانه و شبانه و به کارگیری صرفا انرژی خورشیدی ، مشکلات و موانع را زیر پا گذاشته و به علت پرواز بدون هیچ نوع سوختی به نمونه ای تاریخی مبدل گشت. بنیان گذارانی همچون برنارد پیکارد و اندره بورش برگ با حضور در کابین تک سرنشین خلبان در محدوده ۴۳۰۴۱کیلومتری از قاره آسیا، اقیانوس آرام، امرسکا، اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه، و خاورمیانه عبور کردند.

پیکارد و بورش برگ به هنگام طراحی هواپیما می دانستندکه باید فرمی فرانوری بسازند که پهنای بال بزرگ داشته و میزان خسارت به حداقل برسد. از طرفی هم آنها برای وارد کردن سلولهای خورشیدی و حفظ حداکثر انرژی برای طول شب، به سطوحی کافی نیاز داشتند.

به گفته اندره بورچ برگ: " در ساختار هواپیما از پیشرفته ترین فنون استفاده میشود. آنها تحقیقاتی علمی در حوزه ساختارهای ترکیبی، مواد سبک، نیروی رانشی، الکتریکی و روشهای کنترل و ذخیره انرژی را انجام دادند."

بورچ بورک به خاطر پرواز متوالی ۵روز و شب در اقیانوس آرام از مسیرژاپن تا هاوایی رکوردی منحصربه فرد به جای گذاشت.

اولین باری بود که برنارد پیکارد از اقیانوس اطلس با هواپیمایی خورشیدی عبور می کرد. در کل ۱۹مورد در جهان ثبت شد و هنوز هم توسط فدراسیون ورزشی هوایی جهان در حال جریان است.( FAI)

ما باید از هر وات عرضه شده توسط خورشید نهایت استفاده را می کردیم. ما هرگونه منبع کارایی یا سودمندی انرژی را دنبال کردیم.

در SI2 از باطری هایی بر اساس تکنولوژی باطری شرکت کوکام ، از انرژی فوق بالای لیتیوم نیکل منگنز اکسید کبالت استفاده می شد . این نوع باطری به خاطر حجم بالای انرژی و کارایی و هم راستا با توانایی هواپیما در عملکرد مختلف با حوزه هایی از شرایط دمایی رطوبت و فشار انتخاب شد.

با ۴بسته باطری پرانرژی 38.5 وات ساعتی با 150آمپر ساعت سلول و ذخیره انرژی معادل ۱۵۴کیلووات، SI2 با 17.248 سلول جریانی به میزان ۱۱۰۰۰کیلووات ساعت را تولید کرد. بیشتر انرژیدر باطریهای NMC ذخیره شد و سپس برای برق رسانی به هواپیما در شب تخلیه شدند.

یکی از ویزگی باطریهای پرانرژی NMC تراکم ۲60وات ساعت به ازای هر کیلو گرم است. این میزان حجم انرژی به SI2 امکان می دهد تا بدون بالابردن وزن هواپیما یا ابعادان، انرژی بیشتر ذخیره کند.علاوه بر این، باطریها ۹۶درصد کارایی دارندو این به آن معناست که به هنگام تخلیه یا شارژ باطریها انرژی کمتری اتلاف می شوند.

حقایقی در باب سولار ایمپالس ۲

17248 سلول خورشیدی درون بالها ساخته می شوند و اساسا ۴ باطری به راه می افتد (38.5 کیلو به ازای هر باطری) وبه نوبت ۴ موتور برقی و پروانه ها کارمی کنند.

هواپیمای تک سرنشین از فیبر کربنی ساخته شده است.

صندلی خلبان بدون فشار و گرما در حوزه 3.8 متر مربع قرار دارد.

فاصله بال:۷۲ متر ( بزرگتر از هواپیمای بویینگ 747 : 68 متر)

طول : ۲۵متر

وزن : ۲۳۰۰کیلو گرم

سرعت گشت زنی : ۵۵-۴۵کیلومتر بر ساعت

(سرعت هوایی در سطح دریایی KIAS ۳۰_۲۵)

حداکثر ارتفاع : 8500 متر

سطح پرواز : ۲۸۰ ( 28.000 فوت )

سیستم تراکنشی ۹۳درصد کارآمد است یعنی فقط ۷درصد انرژی وجود ندارد.

 

ویرایش توسط خانم افسانه باقری

تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت پویاب فلز میباشد